A mai Windowsok lelkét a Windows NT kernel adja, mely kihagyva az 1-es és 2-es verziót, rögtön a 3.1 számmal indult még 1991-ben, 21 éve. Jelengeg mondhatjuk, hogy ez a Microsoft fő projektje az operációs rendszerek piacán, és egy darabig az is lesz (úgy néz ki). Régebben úgy festett, hogy a cég már a Windows 7-et sem a jól megszokott alapokra helyezi. Az interneten fellelhetőek olyan irományok, melyek már készpénznek veszik, vették, hogy a következő rendszerük új magot kap. Nem voltak alaptalan, vagy légből kapott feltételezések ezek, hiszen két forradalmian új rendszert is fejleszt a redmondi cég. Az egyik a Singularity OS, mely C#-ban, és Sing#-ban íródott, és képtelenség lefagyasztani, a másik pedig a Midori, melyről nincsen túl sok adat.
A PC Guru 2010/11-es számában írtak a Windows 8-ról, és elmondták, hogy valószínűleg a Microsoft már publikus projektjére, a Singularity OS-re fog épülni, és támogatni fogja az ARM processzorokat is. Akik mostanság letöltötték a Windows 8-at, azzal szembesülhettek, hogy ebből bizony jelen pillanatban semmi sem igaz. A rendszer alapja az NT 6.2 (még csak nem is a 7.0), és valószínűleg nem lehet olyan könnyen rágyűrni egy mai okos telefonra sem. Itt láthatóan nem arról van szó, hogy az alapokat hagyják utoljára, addig csak a programokat írják meg rá, hiszen már észrevehető a kernel verziószám-növekedése, ami akkor, ha azt amúgy is kicserélnék, indokolatlan lenne. Egy új böngészőről, a Gazelle-ről is írtak, mely természetesen 100x biztonságosabb az IE-nél, de még ezt se találtam meg a Win 8-ban. Az meg, hogy Metro felületű Internet Explorert is fejlesztenek még inkább megerősít abban a hitemben, hogy nem fogják lecserélni a megszokott böngészőjüket.
Nagyon vonzóak az új kernelek lehetőségei, egy stabilabb, biztonságosabb rendszer reménye, mely minden eddiginél gyorsabb, de minek dobná el a Microsoft az eddigi rendszerben rejlő (még kiaknázatlan, és már kiaknázott) lehetőségeket. Rengeteg program, játék van, melyek csak Windowson futnak, az asztali számítógépeken (Mac-et nem számolva) szinte egyeduralkodó és bármilyen gépen elfut. Hatalmas mennyiségű illesztő készült hozzá. Annak ellenére, hogy az emberek többsége csak szidni tudja, elég kevesen váltottak róla (majd hülyék is lesznek váltani). A jó öreg NT még képes ellátni a feladatát mind az asztali piacon, mind a szerverek terén, ha pedig sikerül rábírni, hogy támogassa az ARM processzorokat (nem látok rá sok esélyt), akkor talán nagyobb teret kap a hordozható eszközök piacán is. A Windows 8 fejlesztői előzetesében már olyan technikai újítások mutatkoznak, amelyek bebizonyítják, hogy a régi mag még igenis életképes, és akár a jövőben is hasznát lehet majd venni.
Összegezve, a Microsoftnak valószínűleg esze ágában sincs lecserélni az aranytojást tojó tyúkját egy még be nem járatott inkompatibilis kernelre csak azért, hogy a következő Windows már stabilabb legyen, amúgy is már a 7-ben sikerült csökkenteni a rendszerösszeomlások számát.
Midori: (a gazdarendszer Vista)
Singularity: