A KDE egy grafikus kezelőfelület, ablakkezelő Unix szerű operációs rendszerekhez, mint pl. a Linux. 1996-ban Matthias Ettrich egyetemista kezdte el fejleszteni, mert zavarta, hogy a Unix kezelőfelülete nem egységes. Céljai között az egyszerű kezelhetőség, és a következetesség volt mérvadó. Felhívására sok programozó csatlakozott, így elindult 1997-ben a KDE project. '98-ra már pár alkalmazás is készült hozzá.1998. július 12-én jelent meg a KDE 1.0 kiadás.
Asztali fájlkezelője, és egyben internet böngészője a Konqueror, mely néhány területen a Windows intézőre és az Internet Explorerre hajaz, ezzel is megkönnyítve az átlagfelhasználók dolgát. A 4.0-ás verzió óta az alapértelmezett fájlkezelő a Dolphin lett, amely csak erre a funkcióra összpontosít. Kicsivel többet tud, szabadabban testre szabható, akár 256*256 pixel méretű ikonokat is használhatunk.
Talán egyik leghíresebb Linux disztribúció, ami KDE-t használ az a Kubuntu. Ezt is a Canonical Ltd. fejleszti, az Ubuntuval egyszerre jelenik meg egyazon verziószámon, az egyetlen különbség a kezelőfelületben van.
A fenti képen az előbb említett disztribúció látható a ma már KDE Plasma Desktopnak nevezett felülettel. Ez csak egy eleme a Plasma Workspacesnek, ami ennél kiterjedtebb, másfajta kezelőfelületeket is tartalmaz. Ez egy gyűjtőnév, melynek elemei a Plasma Desktop, Plasma Netbook, Plasma Active, Contour és a Plasma Mobile. Néhánynak a neve már árulkodik felhasználásának területéről, Ezeket most nem is részletezném.
Plasma Netbook:
Plasma Mobile:
Ami talán érdekesebb ezeknél, az a Plasma Active mely nem egy különálló "workspace", hanem a Plasma keretrendszerére van építve és azt teszi lehetővé, hogy C++ programozói tudás nélkül, pusztán QML fájlokat használva programozhassunk kezelőfelületet. Tehát önmagában ez csak lehetőséget biztosít fejlesztésre, de nem ad egy kész felületet. Ezzel készült a Contour is, mely főleg tableteket céloz meg, de a Plasma Mobile is ide sorolandó. Utóbbit a Maemo 5 is használja.
Contour:
A KDE alap programjai ma már elérhetőek Windows platformon is, éppúgy, mint a Qt keretrendszer.