Ahogy az az előző bejegyzésből kiderült, vettem egy MyAudio 808 DCC típusú tabletet. Ugyan abban a cikkben nem épp az elégedettségemet lehetett észrevenni, ám az inkább csak egy vicces(nek szánt) minőségbeli összehasonlítás volt jelen korunk, és az előző évtized technikáját illetően. Most némileg komolyabb hangvételű lesz az irományom, melyben bemutatom ezen termék jó- és árnyoldalait.
Kamera:
Talán manapság el sem lehetne adni egy mobil eszközt beépített kamera nélkül. Persze ezek száma egyenes arányban van az elégedettséggel is, így Átlagember Józsi is akkor vesz szívesebben kütyüt magának, ha nem csak a tájat tudja vele fotózni, hanem egy-egy randi előtt az elülső lencsével ellenőrizni tudja, van-e még fika az orrában. No persze nem ettől lesz valami jó. Erre élő példa a fent említett gép, melynek hiába van mind a 2 oldalán, arra, amire kitalálták, hogy megörökítsen az ember vele valamit, teljes mértékben használhatatlan. Nyilván, senki nem várja el, hogy Carl Zeiss sírból kikelve maga tegye bele az optikáját, de ha nem jó semmire, akkor minek tesznek bele egyáltalán?
Névleges teljesítménye 2 megapixel, melyet hoz is, felbontása tényleg 1600*1200, de a 640*480-as Nokia telefonommal jobbat tudok fotózni, pedig az 2004-es modell. De elég a szájtépésből, lássuk a képeit.
Macska vs egér a hátsó kamerával fotózva
"A busz nem egy fagyi" hátsó kamera akcióban
"Jé, az ott én vagyok?" (kérdé a macska), avagy fotó az elülső kamerával
Persze azért a helyzet nem menthetetlen, lehet ezeken javítani. Erre találták ki a Photoshopot, mely azért Androidon hagy némi kívánnivalót maga után.
Amint az látszik, a kisebbik a szerkesztett kép. Mielőtt bárki azt hinné, hogy az összehasonlítás céljából zsugorítottam, elmondom, hogy ezt a PS csinálta. Hogy miért, nem tudom.
Ezekből az eredményekből azt a konklúziót lehet levonni, hogy egy tablet (még mindig) nem fényképezésre való. Néha jól jön azért, hogy van kamerája, de ha kell valami, akkor azt lefotózom a telefonommal és átküldöm rá inkább.
Accelerometer/G-szenzor:
Nyilván, akinek van okos-telefonja, az már találkozott olyan alkalmazásokkal, melyeket a készülék mozgatásával lehet vezérelni, nem mellesleg már maga az alap rendszer is elforgatja a képet attól függően, hogy tartjuk. Ilyen ketyerét kapott a 808 DCC is, ám árából adódóan nem a legjobbat. Normális esetben ezeknél van nyugalmi helyzet, mikor nem nyúlunk hozzá, akkor nem mozog. Na ez itt nincs. A Gangstar játék összevissza ugrándozott a gépen, az autókat nem lehetett normálisan vezérelni. Nem ennyire durván, de ugyanez a helyzet a SpeedX-szel is. Erről csináltam is egy videót.
Azért nem élvezhetetlen, de zavaró... Egyébként a mindennapos dolgokhoz, mint böngészés, olvasás, bőven elég, tehát maga a sima kép nem vált állandóan pozíciót. Ezt az alkatrész nem taglalnám tovább, nem annyira lényeges.
Képernyő/Érintőfelület:
1280*768-as felbontása bőségesen elég (szerintem) mindenkinek. Éles, jól látható, bár betekintési szöge kissé kicsi. Ugyan nem egy Retina Display (amit rühellek), de nekem (nem csoda) megfelel.
Érintőfelülete is elég jó, igaz egy iPhone-éval nem veszi fel a versenyt, sőt, a Galaxy S II is lealázza, de miután 2 évig a Jornadán nevelkedtem, számomra nem kényelmetlen. A legtöbbször azonnal érzékel, nincsenek késések, pontatlanságok, és ez valószínűleg javulni is fog, ha majd leveszem a védőfóliát.
(Nem mellesleg az Andoid alsó tálcája kb. 48 pixel magas, így a ténylegesen használható képernyőfelület 1280*720, ami pont HD)
OS, sebesség, teljesítmény:
Rendszere Android 4.0.3, mely mint tudjuk nem a legújabb, de kategóriájában azért elég sok még 2.3.3-at futtat. Én, aki Windowson nevelkedett, nehezen tudtam megszokni az érintéses GUI-kat, mint az iOS-ét, vagy akár a Maemo-ét, Symbian-ét. Ennek ellenére ezt azonnal tudtam kezelni. Végre egy olyan felületet kaptam, mely egy kicsit hajaz az asztali OS-ekére, s nem csak egy átméretezett mobilképernyő, lásd iPad. Abszolút kihasználja a méret adta lehetőségeket, így a rendszerben ilyen téren nem csalódtam.
Sajnos azonban ezt fagyások és bugok árnyékolják be. Ugyan ezek ritkák, és valamilyen 3. féltől származó programok okozzák, de van néhány kivétel, mikor csak úgy kikapcsol, mikor a zeneszám végén fel akarnám ébreszteni. Ha már zene, akkor fontos megemlíteni, hogy ébresztéskor a zene megakad, és eléggé dubstepes lesz. Nem tudom, hogy ez máshol is így van-e, de zavaró tud lenni.
Teljesítménye igazából nem mérhető. A Building tower nevű 2D-s játék akad rajta, de a SpeedX, ami azért nagyobb teljesítményt igényel, vagy a Bad Piggies nem. Netezés közben nem szaggat, Youtube videók jól mennek, ha jó a WiFi.
Akkumulátor:
Ez az egyik legfontosabb összetevő, lényeges, hogy minőségi darab kerüljön a szerkezetbe. Szerencsére nem fukarkodtak a MyAudio tervezői, kategóriájában egyedülálló, 5000 mA-sat zsúfoltak bele. Ez papíron 10 óra használatot tesz lehetővé, de ez nagyban függ a futtatott appoktól is. A Google Play leszívja az akksit, és 2 óra készenlét alatt merül 30%-ot, de ha az nincs fent, akkot 14 óra készenlét alatt merül 0,5%-ot. A fentebb emlegetett Bad Piggies is gyorsan húzza az aksit, de a Skype + sokablakos böngészés annyira nem szívja le.
Hang: Ipnput/Output:
Kezdem a mikrofonnal. Szar. Vége.... Na jó, azért ez nem ilyen egyszerű. Rövid távból viszonylag jól vesz, de pl. tanítási órát nem lehet vele rögzíteni, mert egyszerűen nem ér el az utolsó padba a tanár hangja. Skype-ra szinte alkalmatlan, ráadásul a hangszóró hangja is visszaszivárog
Ezzel szemben a hangszóró valami csodás. Sztereó, és még jó minőségű is. Nem az a sima mobilos vacak. Utoljára ilyen jót a Nokia Internet tabletemben, vagy egy iPhone 4-ben láttam. Tisztán szól, nem recseg. Játszani teljesen jó rajta, de zenehallgatásra se rossz.
Összesítés:
Minden kínja és baja ellenére azt mondom, hogy megéri egy ilyet venni. 46 ezer forintért egy olyan gépet kapunk, melyet eladhattak volna többért is. Sokan kételkednek a MyAudio megbízhatóságában, és ebben az árkategóriában inkább a Maxell-t javasolják, de az se feltétlenül jobb választás. A MyAudionak rendes, magyar support csapata van, akik készséggel állnak rendelkezésre, ha bármi probléma adódna. Lassan egy hónapja van meg a gép, és csak az bosszant igazán, hogy a Play-t nem használhatom, ha azt akarom, hogy bírja az akku. Persze ezt ki lehet védeni, ha telepítjük, majd letöröljük, akkor nem lesz baj. Ezen kívül csak olyan problémákba futottam bele, melyek vagy az én türelmetlenségemnek, vagy a hibás appnak voltak köszönhetőek.
Feltétlenül ajánlom azoknak, akik olcsó tabletet akarnak. Egy Maxell MaxTab x70i kb. ugyan ennyi, de tudása csak fele ekkora. Az sem igaz, hogy megbízhatóbb, mert pont a szemem láttára főzte meg magát. Fogta, és készenlétben túlmelegedett, és leszívta az akkut. Hibás darab mindenhol van, de azt visszacserélik. Ár/érték arányban csak a Google Nexus külföldi ára veri, de azt itthon nem tudta tartani.
Ami még fontos: A macskák tappancsát nem érzékeli, így amennyiben cicád használná, ne ilyet vegyél!