Partner oldal

gamesfbanner

Címkék

.net (1) 2013 (1) 7 (1) ada (1) ajánló (1) amd (2) amiga (1) android (5) Android (1) apokalipszis (1) apple (2) arm (9) arma2 (2) armaii (1) ArmA II (1) asm (1) assassins (1) assembly (2) Barátok (1) basictexteditor (2) belépés (1) Bochs (1) c# (1) C# (2) ce (1) creed (1) csharp (1) Day-Z (1) dayz (1) Dayz (1) dos (3) download (1) ea (1) eastereggs (1) ecetrotech (1) ede (1) electro (1) elemzés (2) érdekes (35) érdekesség (2) értékelés (1) exe (2) facebook (1) felvétel (1) firefix (1) Firefox (1) FTP (1) galaxy (1) galaxy y root (1) gaming (1) Gecko (1) google (1) GTA (1) gta (2) GTA Vice City (1) gui (5) gyűjtemény (1) halo (1) handheldpc 2000 (1) handheld pc 2000 (1) hp (2) hpc2000 (1) ibm (1) ie (1) intel (3) internet (2) iOS (1) iv (1) IV (1) játék (3) jobs (1) jornada (4) kamu (1) kamu ncore regisztráció (1) kde (1) keresés (1) kicsi (2) kubuntu (2) leltár (1) letöltés (1) linux (8) login (1) maps (1) menuette (1) metro (2) Microsoft (2) microsoft (13) MicrosoftVisual (1) mikroprocesszor (4) minix (1) ms-dos (1) nchief (1) ncore (1) neptune (2) nexus 7 (1) nitler (1) nt (1) one (1) oprendszer (24) os/2 (1) összehasonlítás (1) ötletek (1) pandemic (1) pc (5) playstation (1) processzor (10) program (1) programozás (11) ps4 (1) qdos (1) reactos (1) register (1) regisztrálció (1) robot (1) root (1) saboteur (1) samsung (1) samsung galaxy y (1) source (1) start (1) studio (1) surface (1) szimulátor (1) telefon (1) teszt (2) tojások (1) túlélés (1) ubuntu (1) újdonságok (1) unix (2) update.zip (1) valódi-egymagos (1) vatera (1) verseny (1) vicces (1) Vice City (1) villám (11) vincseszter (1) visual studio (2) vs (1) wince (1) winceprograms.tk (1) Windiws (1) Windows (2) windows (35) windows ce (1) windows ce 3.0 (1) windows phone (1) winworld (3) xboxone (1) y (1) youtube (1) Zombi (1) zombik (1) Címkefelhő

Kubuntu Linux 12.10

2012.10.20. 19:18 :: jakab95

Már éppen feladni készültem minden reményemet a Linuxban, mikor még egy utolsó reménysugárképpen megérkezett a tabletem Androiddal. Ez sokat nem változtatott az alkotott képemen. Tetszett, sőt, most is tetszik, és kitartok véleményem mellett, miszerint a Google egy igazán kezelhető rendszert adott, ám az asztali PC-kre szánt Linuxokban nagyot csalódtam az Ubuntu után. Kipróbáltam még a Linux Mintet, valamint a Debiant is, melyek ugyanúgy nem tetszettek, virtuális PC-n nehezen kezelhetőek voltak. Egyik barátom mondta, hogy mindjárt jön az Ubuntu legújabb verziója, gondoltam adok neki még egy esélyt. Anno tetszett, mikor még a Gnome 2-es felület volt rajta, de a Unity már nem jön be. Hiába mondják, hogy 10 perc visszaállítani a régit, én úgy vagyok vele, hogy ne én dolgozzak vele, nem én csesztem el, ha pedig a Canonical munkatársai nem szűrik le a panaszlevelekből, hogy valamit nem jól csinálnak, majd észreveszik azon, hogy kevesebben használják a disztribúciójukat, vagy azok újabb verzióit. A végén mégis nekiveselkedtem, ám egy hirtelen ötlettől vezérelve a Kubuntu Linuxot próbáltam ki. Régen nem kedveltem a KDE-t, de azért volt pár szép emlékem vele. Ezzel a GUI-val rendelkezett az első distro, amit kipróbáltam.

A kezelőfelület:

Az ablakokat és az asztalt a már fentebb említett KDE (K(ool) Desktop Environment) varázsolja a képernyőre. Leginkább úgy lehet leírni, hogy Windows 7 Aero + OS X. Igazából Plasma Desktopnak (A KDE Projekt egyik részegysége) hívják, s dizájnjában hűen ragaszkodik ehhez a névhez. Nem csak egyszerűen szép, hanem gyors is, és megfelelő hardver-szoftver összehangolással (értsd így: feltelepítetted a videokártya drivert) nem sűrűn akad meg. Olyan apró kis effektekkel van tele, melyek hiánya fel sem tűnik Windows használata közben, ám itt sokat dobnak az élményen. Ilyen például a mozgatáskor átlátszó ablak, vagy a szép animációval eltűnő programok, mikor lehúzom őket a tálcára. Utóbbi ugyan a Microsoft rendszerében is látható, de azért elég sűrűn beakad, vagy csak szimplán nem csinálja.snapshot3.png

 

A widgetek jóra sikeredtek, el lettek találva. Például az asztalon nem csak ikonokat lehet tárolni, hanem egy-egy mappa tartalmát is meg lehet jeleníteni. Ehhez nem kell áthelyeznünk a mappát, csak egy úgynevezett Folder viewet elhelyezni. Ezzel nyilván leegyszerűsödik a dolgunk, kedvenc cuccainkat könnyen elérhetjük anélkül, hogy szét kéne szórni a fájlokat, vagy parancsikonok hemzsegnének mindenhol. 

A Start menüt itt a Kickoff Application Launcher helyettesíti. Azért látszik, hogy az ötletet honnan merítették, de az nem számít másolásnak, ha valamit jobban csinálnak meg. 5 fül van, mindegyik saját funkcióval, melyek jók is, hogy elkülönülnek egymástól.

snapshot2.png

Mondanom sem kell, hogy ez is mindig szépen gördül elő, nem csak úgy "rábaszódik" a kijelzőre. Minden alkalmazást besorol valamilyen kategóriába, így könnyebb megtalálni őket, de ha így se menne, akkor természetesen meg is kereshetjük.

A 7-es Windows óta már lehet oldalra is húzni az ablakokat, melyek így éppen a képernyő felét fogják kitölteni. Erre is rákontráztak a készítők, itt már olyat is lehet, hogy csak egy negyednyi területet használjon adott programunk.snapshot5.png

Akinek az a fétise van, hogy 4 dolgot szeret egyszerre olvasni, az biztos nagyon értékelni fogja. Én még a kép elkészítésén kívül másra nem használtam, de azért elég nagy potenciált látok benne.

Ezeken kívül még egy rakat olyan apróság van, amiknek hiánya csak akkor tűnik fel, mikor visszaváltunk másik rendszerre. Talán az összes Linuxos felület közül alapbeállításokban ez hasonlít a legjobban a Windowséhoz.

A rendszer:

Maga az OS az Ubuntu egyik módosított verziója, mely a Debianra épül. Alapvetően .deb csomagokkal lehet rá új alkalmazásokat telepíteni. A neve abból fakad, hogy a Gnome, mostmár Unity felület helyett (hála Istennek) KDE Plasma Desktopot használ. Ezen kívül még az alapból mellékelt alkalmazásokban tér el, hiszen ezek is a kezelőfelület részei. Így a fájlkezelő, a böngésző és egyéb kiegészítő alkalmazások teljesen mások, mint az Ubuntun. Ebbe beletartozik az alkalmazásbolt is, amely itt a Muon Software Center, míg az alaprendszeren csak simán Ubuntu Szoftverközpont. Itt azért eléggé alul marad a K-s kiadás, sokkal rosszabb ez a része.

Ugyan Ubuntu alkalmazásokat használ ez is, eléggé zavaró tud lenni, hogy két külön "boltjuk" van.

Alapja a mindenkori legújabb Linux kernel, melyet kiegészítenek az egyéb modulok.

Stabilitás, összehangoltság:

Annak ellenére, hogy a Linuxnak eléggé rossz a renoméja kompatibilitásban, zökkenőmentesen elfutott bármely tesztgépen hosszas drivertelepítgetés, vagy rendszer újrainstallálás nélkül. Ebbe természetesen a teljesítmény is beletartozik. Noha csak egy pendriveról futott, hozta egy rendes OS gyorsaságát. 

Bootidőt nem nagyon lehet rendesen tesztelni a fent említett ok miatt, így összehasonlításokba nem bocsátkoznék bele. A Windows 8-at nem veri, az tuti.

Eltekintve kisebb fagyásoktól, igazi hibák, rendszerösszeomlások nem voltak, pedig mint említettem nem éppen a legstabilabb módon van futtatva. Nem terheli jobban a gépet, mint bármely más rendszer. 

Egyedül a Muon szoftverközpont szokott befagyni, és érdekes tulajdonsága az is, hogy uninstallkor csökken a szabad hely mennyisége. Ez ugyebár elméletben lehetetlen. Olyan, mintha kifizetném 100 Forintos újságot a boltban, kiadnám a 100-ast, és egyszer csak 213,5 Forint kerülne a pénztárcámba. Hogy miért pont annyi? Mittutomén!!!

Driverek nem igazán kellenek neki külön, csak akkor, ha a videokártyánk, hangkártyánk teljes tudását ki akarjuk használni. Mindennapos használatra ezek nélkül is bevethető.

Kinek ajánlom: Olyanoknak, akik valami újra vágynak, és van egy kis tapasztalatuk a Linuxban (nem kell sok)

Kiknek nem ajánlom: Apple fanboyoknak (azoknak minden szar, ami nem Apple), olyanoknak, akik nem tudnak megszokni másik rendszert

Összességében egy pozitív csalódás volt számomra a Kubuntu, és megváltoztatta az "asztali Linux használhatatlan" véleményemet. Sok esetben jobban teljesítene, mint egy Windows, de annak ellenére, hogy sokan szidják a Microsoft operációs rendszerét, ha van választási lehetőségük, mégis inkább amellett teszik le voksukat. Pedig igenis terjeszteni kell az ingyenes alternatívákat, mert egy netbookon nem sok értelme van egy 40 ezer Forintos rendszernek, hiszen játszani úgysem lehet rajta, így már nincs igazán nyomós ok a Windows preferálására.

Letöltés: http://kubuntu.hu/

USB Stickre való telepítőeszköz: http://www.linuxliveusb.com/

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://electrotech.blog.hu/api/trackback/id/tr414859707

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása