Nem szeretek mocskolódó bejegyzéseket írni, bár aki olvasta korábbi cikkeimet, tudhatja, hogy nem szimpatizálok az Apple-lel és ezt gyakorta meg is említem. Ennek és ezen bejegyzésnek sincs köze ahhoz, hogy a WinWorld.hu szerkesztője is vagyok, illetve csak annyi, hogy ezen ellenérzéseim miatt kedvelem inkább a Microsoftot, valamint mellette a szabad szoftver mozgalmat.
A Google mint tudjuk, nem csak a világ legnagyobb keresőjének a tulajdonosa, hanem immáron a Gmail, a YouTube, a Google+, a Chromium projekt (Chrome böngésző, Chromium OS) és az Android is hozzá tartozik számtalan apróbb szolgáltatással együtt. Ellenben egy normális céggel, ők nem a szolgáltatások továbbfejlesztésére törekednek, hanem azok fokozatos leépítésére. Magyarán semmi garancia nincs arra, hogy ami tegnap még jól működött, az ma is úgy fog, vagy egyáltalán fog-e.
Mikor a Google megváltoztatta a Youtube dizájnját, igen nagy vihart kavart felhasználói körökben. Ennek ellenére folytatta és megismerhettük nem sokkal később, talán 1-2 évre rá a ma is használatos, videóba belelógó, áttetsző, sötétszürke sávot. Nekem személy szerint tetszik, az alapkoncepció jó. Közben nem is olyan rég maga az oldal is megújult, természetesen ez sem tetszett mindenkinek. A lényeg azonban nem a csinosítgatásban rejlik, hanem a technikai ,,újításokban".
HD videók betöltésének szándékos lassítása
A Google, megfigyeléseim szerint, körülbelül 1 éve módszeresen lassítja a HD videók betöltését. Azelőtt amint rányomtam az 1080p-re, már át is váltott. Most nem. Egy 4 perces videó végéig nem vált át a minőség, de biztos nem a net sebessége a gond, ugyanis mikor beletekerek, legtöbbször már azonnal a jobbal folytatja, ha meg nem, akkor újra kell töltenem az oldalt.
Windows Phone vs. Google Maps incidens
Pár hónapja történt az eset, ha jól tudom, a WinWorld-ön is említettem korábban, hogy a Google a maps.google.com-ot, azaz a Google Maps böngészőből elérhető verzióját átirányította a sima keresőre, ha érzékelte, hogy a készülék Windows Phone-t futtat. Mikor ebből botrány lett, akkor azt nyilatkozták, hogy kompatibilitási okokból tették ezt. Elég ciki volt a helyzet a Googlenek, ezért megpróbáltak úgy kijönni belőle, mintha ők csak kijavítanák a hibákat, mert eddig nem volt elég jó a Maps. A gond csak az a puszta tény volt, hogy egészen addig tökéletesen ment, tehát nem voltak kompatibilitási problémák. Csak az igen gyors ütemben növekedő Windows Phone platformot akarták egy kicsit megszorongatni ezzel.
A videón is éppen az látszik, hogy csak a Windows Phone azonosítójú böngészőket tiltja a Google Maps és irányít át a sima keresőre.
Android fokozatos leépítése
Lassan egy éve vagyok Android felhasználó és a Google Nexus 7 már a második eszközöm. Azon, hogy a saját márkás tableten ugyanolyan optimalizálatlan a rendszer, mint egy Samsungon, vagy LG-n, már fenn sem akadok. Ugyanakkor kapja a frissítéseket, nemrég töltöttem rá a 4.3-at. Lehet, hogy csak nálam van így, de az én készülékem jobban melegszik azóta. Más érdemi változás nem történt.
7 colos tableteken ugyanaz a mobilokra szánt kezelőfelület van, mely azért valljuk be, eléggé nevetséges és nehézkes egy ekkora eszközön. A 4.0.4-ben egy 8 colos táblán még arra szabott tálcák és vezérlőszervek voltak.
A képen a korábbi verzió látható, ahol még minden kényelmesen elfért a még így is foghíjas alsó tálcán és nem kellett egy felső is.
Itt azonban már, ahogy látszik is, pusztán 3 gomb kapott helyet, minden mást felülre kellett tenni. Ez azért idegesítő, mert az alsóval ellentétben a felső tálca nem mindig látható, ezáltal olyan fontos információk, mint az idő, viszonylag nehezen hozzáférhetőek. Ráadásul ez a kettő sáv több helyet is foglal, teljesen indokolatlanul.
Persze ez a pár lépés csak a jéghegy csúcsa, van még mit a Google számlájára írni, de a mindennapokban talán ezek a legszemléletesebb példák arra, hogy egy ilyen óriásvállalat mennyire tesz arra, hogy mit adjon a felhasználóinak, hiszen úgyis már van akkora hírneve, hogy akármit csinálhat, nem fognak tőle elpártolni. Én is maradok a Google keresőnél, a YouTube-nál, az Androidnál (nincs pénzem másra) és a Chromenál