A HP 2001-ben dobta piacra Jornada szériájának 720-as modelljét, mely akkor minden szempontból megfelelt a kor elvárásainak. A gép lelke egy ARM processzor volt, amely 206 Mhz-n ketyegett. Ez bőven elég volt arra, amire a kis gép ki volt találva, hiszen akkor még az asztali gépek egy része sem volt sokkal erősebb ennél. Az egyetlen szépséghibája az volt, hogy ARM alapú, így sajnos rendes Windows verzió nem kerülhetett rá. RAM-ból és ROM-ból arányaiban keveset kapott, 32-32 Mb-t, ám a ROM esetében ez még eloszlott, hiszen azt gyorsítótárnak is használta. Szerencsére ezen hiányosságát pótolván egy CF kártya csatlakoztatót tettek a gép aljára, mely akár (!) 16 Gb-s kártyákat is kezel, ezek mellett speciális CF bemenetbe szánt mikrovincseszterekkel is elbánik. Jó mélyen a gépbe égetve egy Windows CE 3.0-ra épített Handheld PC 2000 volt, mely a mai Windows Mobile elődje. Eltérően a PDA-kra szánt változattól, ez rendes tálcát, asztalt és Start menüt tartalmazott, s szinte úgy nézett ki, mint egy Windows 2000 (ikonjaik is azonosak voltak).
Felszerelték mégy egy Smart Card olvasóval, mellyel bankkártyákhoz hasonló adathordozókat olvashatnánk, ha lennének ilyenek, de ebből a kezdeményezésből nem lett semmi. Ezen kívül van egy PCMCIA bemenete is, ahol Wifi kártyával, VGA adapterrel, vagy USB adapterrel bővíthetjük gépünket. Természetesen az érintőképernyő sem maradhatott ki, mely egér/touchpad hiányában igen jó szolgálatot tesz.
A Microsoft mellékelt egy egész sor programot, melyek nagyon hasznosak. Néhány példa: Pocket Office (Word, Excel, Access, PowerPoint), Internet Explorer, InkWriter (kézzel is írható jegyzettömb), Windows Media Player (csak zene/hang), Outlook Express. Később pedig kiadtak egy kisebb bővítőcsomagot, mely részben több funkcióval látta el az alaprendszert, részben pedig új szoftvereket hozott, mint pl. a Paint.
A mára már elavultnak titulált hardver meglepően alkalmas olyan feladatok elvégzésére is, amelyeket nem várnánk tőle. A MorphGear nevű emulátorral futtathatunk rajta Nintendo Gameboy Advance-re írt játékokat, de olyan bővítés is kijött hozzá, amely lehetővé tette későbbi Windows Mobile verziókra írt alkalmazások használatát. Ezen felül használható GPS-nek. Aki pedig nem lenne elégedett a Windows által nyújtott lehetőségekkel, az ráteheti a jLime Linuxot, mely egy új rendszer, és kifejezetten ilyen gépekre lett fejlesztve.
Ma mire lehet használni?
A kérdés jogos, hiszen egy iPhone-nal, vagy egy Galaxy Tabbal nem veszi fel a versenyt, de nem is erre lett kitalálva. Használható dokumentumok tárolására, szerkesztésére, nézegetésére, táblázatkezelésre, valamilyen szinten játékra is, zenehallgatásra, hangfelvevésre, képnézegetésre, navigálásra, ha sikerül Wifi kártyát venni hozzá, akkor netezésre, és filmnézésre, hála a szélesvásznú képernyőjének. Na jó, ez utóbbi csak vicc volt, mert sajnos igen nehéz rá filmeket konvertálni, pláne úgy, hogy élvezhető legyen, de kétség kívül jobb egy ilyenen nézni, mint egy átlagos mobilon (nem okostelefonon). Billentyűzete alkalmas a gépelésre, amely a mai azonos méretű gépekről nem mondható el. Könnyen lehet rá szoftvert fejleszteni. Én egyébként a Romeo és Júliát tárolom rajta, melyet irodalom órán használok, tavaly már az Oidipusz király esetében jó szolgálatot tett.
Windows?? De az lefagy, meg az a kékhalál.....
Vírussal igen nehéz megfertőzni, itt előnyös az, hogy nem egy elterjedt oprendszert használ. És noha Windows fut rajta, kék halállal nem lehet benne találkozni. Ugyan sokszor lefagy, ha nem úgy használjuk, ahogy kell (feltörtjük, hogy többet tudjon), de ha csak azokat használjuk rajta, amiket alapból rátettek, vagy nem próbáljuk meg tuningolni, akkor lehetetlen kifagyasztani. Ha pedig valahogyan tönkretennénk az egész OS-t, akkor egyszerűen kikapjuk az aksit, meg az alaplapi gombelemet, majd visszatesszük, és máris minden a gyári állapotban van. Ezen kívül van egy Backup rendszer, amellyel minden adatot lementhetünk a rendszerről, majd vissza is tölthetjük, így minden programunk és beállításunk megmarad. Igen hasznos egy backupot csinálni, mielőtt valami hülyeséget raknánk rá. Szóval a jó öreg Jornada szoftveresen sebezhetetlen, annak ellenére is, hogy se tűzfala, se vírusirtója, se iOS-e nincs, és nem is lesz.
Ez a kis gép még ma is tökéletes azoknak, akik olcsón egy megbízható gépet akarnak, ami akár 9 óra folyamatos nyüstölést is kibír. Jó azoknak, akik lusták megírni dolgozataikat, vagy munkájukat otthon, hiszen ezzel a vonatról is dolgozhatnak, és jó kisgyerekeknek, hiszen nagy kárt nem tudnak benne tenni, és egy 56k-s modem segítségével a netre is mehetnek, 32 Mb RAM meg nem is elég arra, hogy pornóoldalakat látogassanak, így ettől is védve vannak.
Kíváncsi lennék, hogy egy iPhone 1, 3G, 3GS, Stb... hogyan fog működni, és mire lesz használható, ha már 10 éve megvan valakinek, és meddig bírja majd az akkumulátora.
Technikai adatok:
206 Mhz ARM processzor
32 Mb SDRAM 51 Mhz adatbusszal
2D grafikus gyorsító (jobb napjain 3D is megy neki :D)
65000 színű 640*240-es érintésérzékeny LCD
PC Card II., CompactFlash I., SmartCard kártya-slot, RS232C, IrDA, RJ11 modem portok
Sztereó fülhallgató kimenet
Beépített mikrofon
Beépített hangszóró