Elérkeztünk a számomra legkedvesebb Windows CE verzióhoz, a 3.0-hoz, melyet 2000-ben adott ki a Microsoft. Ez volt az alapja a Pocket PC 2000-nek (Rapier), a Handheld PC 2000-nek (Galileo), Pocket PC 2002-nek (Merlin), Smartphone 2002-nek (Stinger) és még 2 autóba szánt számítógép operációs renderének. A kernel jelentős részét újraírták, ám új kezelőfelületet ezúttal sem kapott, csak a Pocket PC 2002 lett a Windows XP dizájnjához igazítva.
A Pocket PC 2000-et kihagyom, mert arról nincs elég információm.
Handheld PC 2000:
Ez a kiadás nem sokban különbözött elődeitől, csak a Start menüből szedték ki a Windows feliratot, így némileg több hely maradt a programoknak. Ikonkészletében teljesen megegyezett a Windows 2000-rel , kezelőfelülete továbbra is az asztali Windowsokéhoz hasonlít. Noha már eljárt fölötte az idő, apróbb trükkökkel tudása bővíthető , és akár .NET Compact Framework 1.0-ra írt programokat is képes futtatni, sőt, a RedGear nevű kompatibilitási réteg segítségével még a Windows CE 5.0-ra írt alkalmazásokkal is boldogul
Handheld PC 2000, egy HP Jornada 720-on
Még a Yahoo! Messenger is futott rajta
Pocket PC 2002:
Kezelőfelületében némileg átformálódott, a Luna témához alkalmazkodik már, s ikonkészletében is megegyezik a Windows XP-vel. Tudásában némileg alulmúlja talán a Handheld PC-t, ám szélesebb körben terjedt el, és már egész korrekt 3D alkalmazások is futottak rajta, ám a Windows Media Player videót még itt sem tudott játszani.
SmartPhone 2002:
Ahogy ezt a neve is leárulja, ezzel a rendszerrel okostelefonokat szereltek (igen, nem az iPhone volt az első okostelefon).Ezek is képesek voltak az alap dolgokra, talán egy ilyen készülék egy Pocket PC-vel érhetett fel, csak ugye lehetett vele telefonálni. Bővebben nem tudok róla semmit sem írni, sajnos ilyen még nem volt a kezemben, bár egyszer láttam elég közelről. Nyilvánvalóan ez nem nyújtott olyan teljes körű irodai megoldást, mint a HandHeld PC 2000.